Sports

Όλα τα βλέμματα στο Μακάμπι – Φενέρ, δράση σε Basket League και στις Εθνικές κατηγορίες




Συντάχθηκε από Γιάννης Γιαννουδάκης στις . Καταχωρήθηκε στο Euroleague

Μάχες σε Euroleague αλλά και Ελλάδα, περιλαμβάνει το πλούσιο πρόγραμμα της Τετάρτης (13/4).



Το σημαντικότερο παιχνίδι διεξάγεται, φυσικά, στο Τελ Αβίβ, εκεί που η Μακάμπι υποδέχεται την αδιάφορη, βαθμολογικά, Φενέρμπαχτσε, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής της Euroleague.


Με νίκη τους οι Ισραηλινοί τερματίζουν στην 5η θέση της Regular Season και θα αντιμετωπίσουν (με μειονέκτημα έδρας) την 4η Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ το άλλο ζευγάρι θα αποτελείται από τις Αρμάνι Μιλάνο – Αναντολού Εφές.


Αντίθετα, με ήττα η Μακάμπι τερματίζει στην 6η θέση και θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι, στέλνοντας την Αναντολού Εφές στα… νύχια της Ρεάλ Μαδρίτης.


Δράση έχουμε και στο πρωτάθλημα της Basket League, με το Λαύριο να φιλοξενεί τον Κολοσσό Ρόδου, σε εξ αναβολής ματς της 20ης αγωνιστικής, ενώ παιχνίδια έχουμε, τόσο στην Α2 Ανδρών, όσο και στην Β’ Εθνική.


Μπάσκετ, όμως, παίζουν και οι γυναίκες σήμερα, με την Ελευθερία Μοσχάτου να υποδέχεται την Νίκη Λευκάδας, σε παιχνίδι για τις θέσεις 5-8 της Α1 Γυναικών και την Σαντορίνη να φιλοξενεί την ΑΕΚ Περιστερίου, για το πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών.


Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας:


Euroleague


19:30 Μακάμπι Τ.Α – Φενέρμπαχτσε


Basket League


17:00 Λαύριο – Κολοσσός


Α2 ανδρών


Μεσολογγίου 17.00 Χ. Τρικούπης-Ψυχικό Τζιοπάνος Ν.-Ευφραμίδης-Χατζημπαλίδης (Πατσαντζόπουλος) 


Ελευθερούπολης 17.00 Ελευθερούπολη-Καβάλα Ξενικάκης-Μπακάλης-Δέλλας (Μπρίγκος) 


Β  Εθνική ανδρών (1ος όμιλος) 


Ληξουρίου 13.30 ΝΕΟ Ληξουρίου-Εθνικός Καρακάσης-Κωνσταντινίδου-Τσακαλογιάννης (Κοκορδάτος) 


Β  Εθνική ανδρών (2ος όμιλος) 


Μ. Λοϊζος 16.00 Άρης Ν.-Αιγάλεω Σπυρόπουλος-Καρακωνσταντόπουλος-Βελέντζας (Δραμεσιώτης) 


Μελισσίων 17.00 ΚΑΟ Μελισσίων-Μανδραϊκός Τσώνος-Ζιώγας-Δελαγραμμάτικας (Κυριόγλου) 


Β  Εθνική ανδρών (3ος όμιλος)


 

Χαλκιοπούλειο 14.00 Έσπερος ΓΣ Λαμίας-Ερμής Σχηματαρίου Παπαφωτίου-Γρίβα-Τεφτίκης (Κοτσίμπος)


 Β  Εθνική ανδρών (4ος όμιλος) 


Λαγκαδά 17.00 Ερμής Λαγκαδά-Μαχητές Πειραματικό Θεοδώρου-Αγραφιώτης Ιωάν.-Ηλιόπουλος (Πολυχρονίδης) 


Α1 γυναικών 


Α’ Μοσχάτου 18.00 Ελευθερία Μ.-Νίκη Λευκάδας Κωνσταντινόπουλος-Τηγάνης-Χαϊνά (Σταματόπουλος) 


Α2 γυναικών 


ΔΑΠΠΟΣ 15.00 Σαντορίνη-ΑΕΚ Περιστερίου Γεωργόπουλος-Σπυρλιδάκης (Παπαδημητρόπουλος)






Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.